(4kB)
Kraby, raki, krewetki


Krewetki, kraby, raki

Krewetki, raki i kraby
w akwarium słodkowodnym



Joanna i Paweł Zarzyńscy



Gorąco zapraszamy do zapoznania się z naszą książką - mamy nadzieję, że jej lektura zachęci kolejne osoby do zainteresowania się fascynującymi stworzeniami jakimi z całą pewnością są skorupiaki i przyczyni się do powiększenia i tak już licznego krajowego grona "crustafriksów".




Format A-5, 152 str., 90 rys., 60 fot. barwnych


KSIĄŻKA NIEDOSTĘPNA


sposoby zamówienia



WSTĘP

Począwszy od połowy XIX wieku, kiedy to narodziła się nowoczesna akwarystyka, przez ponad sto lat akwarium było postrzegane głównie jako dom dla roślin, ryb i ? ewentualnie ? ślimaków. Próby hodowli w nim innych zwierząt traktowano raczej jako nieszkodliwe eksperymenty szkolne oraz wprawki przed założeniem ?prawdziwego? zbiornika. Sytuacja ta zaczęła zmieniać się dopiero w latach 80-tych ubiegłego stulecia, kiedy to do akwariów trafiły pierwsze krewetki słodkowodne w tym upowszechniane m.in. przez Takashiego Amano krewetki japońskie (Caridina multidentata). Zwierzęta te do tego stopnia podbiły serca akwarystów, że wielu z nich poświęciło się ich hodowli. W ślad za pionierskimi gatunkami pojawiły się następne, w tym również formy i odmiany hodowlane uzyskane na drodze cierpliwej selekcji. Skorupiaki te wywołały prawdziwą modę, której uległy rzesze akwarystów. Na całym świecie jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać kluby ?krewetkomaniaków? zrzeszające pasjonatów ich hodowli. Co więcej, na fali popularności krewetek akwaryści zainteresowali się ich większymi ?kuzynami?, czyli innymi skorupiakami. W sklepach pojawiły się raki oraz kraby i stopniowo zaczęły zyskiwać coraz liczniejsze grono entuzjastów. Obecnie na świecie hoduje się dziesiątki różnych odmian i gatunków skorupiaków. Odbywają się regularne zloty ich miłośników (określających się angielskim słowem ?crusta-frix?) połączone z prelekcjami, giełdami, wystawami i wzajemną wymianą doświadczeń. Moda ta dotarła również do Polski. Od kilku lat w Warszawie mają miejsce spotkania rodzimych krewetkomaniaków, prężnie działają internetowe fora krewetkowe, a w sklepach pojawia się coraz więcej ciekawych gatunków skorupiaków, które zwykle szybko znajdują nabywców.

Za tym żywiołowym rozwojem rynku nie nadąża krajowa literatura specjalistyczna. Wprawdzie w prasie akwarystycznej dość regularnie pojawiają się artykuły na temat skorupiaków, brak jednak szerszej publikacji na ich temat (dotyczy to zwłaszcza raków i krabów). W 2005 r. ukazała się pionierska książka autorstwa niekwestionowanych autorytetów w tej dziedzinie ? Pawła Szewczaka i Jackie Sawickie pt.: ?Krewetki słodkowodne?, jednak jej nakład został już wyczerpany i stanowi obecnie rzadką pozycję poszukiwaną na aukcjach internetowych. Chcąc przynajmniej częściowo zapełnić ?skorupiakową? lukę wydawniczą przekazujemy w Państwa ręce naszą książkę o tych fascynujących zwierzętach. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla początkujących ich miłośników, a także tych którzy już ulegli fascynacji nimi, ale z różnych powodów obawiają się postawić przysłowiową kropkę nad ?i? wprowadzając je do swego akwarium. Na stronach naszej książki zostały przedstawione również elementy biologii, anatomii i systematyki tych zwierząt mogące zainteresować bardziej doświadczonych ich hodowców. Ogółem znalazły się w niej informacje na temat hodowli w akwariach siedemnastu gatunków i odmian krewetek karłowatych, trzech gatunków krewetek filtrujących, trzech gatunków krewetek wielkoramiennych, szesnastu gatunków raków oraz trzech gatunków krabów. Staraliśmy się umieścić w nich przejrzyste wskazówki na temat warunków jakich wymagają w zbiorniku, podstawowych zasad ich pielęgnacji i żywienia oraz sposobów rozmnażania. Opisaliśmy także podstawowe niedomagania skorupiaków akwariowych wraz ze sposobami ich przeciwdziałania oraz ? wszędzie tam gdzie jest to możliwe ?skutecznego leczenia.

Książka jest bogato ilustrowana 150 rysunkami i fotografiami wykonanymi w uznanych hodowlach skorupiaków oraz specjalistycznych sklepach i hurtowniach akwarystycznych. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Chrisowi Lukchaupowi za udostępnienie fotografii rzadszych okazów skorupiaków. Dziękujemy również znakomitym specjalistom w dziedzinie ich hodowli ? Pawłowi Szewczakowi (ATOLL ZOO) i Jackowi Sycie (LAMBADA), którzy podjęli się trudu recenzji i zaopiniowania naszej książki wnosząc do niej liczne cenne uwagi i poprawki.






SPIS TREŚCI

Wstęp

Skorupiaki - systematyka

Krewetki
Systematyka krewetek
Budowa ciała
Biologia rozrodu
Krewetki karłowate
Zbiornik
Warunki wodne
Żywienie
Zakup i transport
Przegląd gatunków
Krewetki filtrujące
Zbiornik
Warunki wodne
Żywienie
Zakup i transport
Przegląd gatunków
Krewetki wielkoramienne
Zbiornik
Warunki wodne
Żywienie
Zakup i transport
Przegląd gatunków

Najczęstsze problemy i choroby krewetek

Raki
Systematyka raków
Budowa ciała raków
Biologia rozrodu raków
Raki w akwarium
Zbiornik
Warunki wodne
Żywienie
Zakup i transport
Przegląd gatunków

Najczęstsze problemy i choroby

Kraby
Systematyka krabów
Budowa ciała krabów
Biologia rozrodu krabów
Kraby w akwarium
Zbiornik
Warunki wodne
Żywienie
Zakup i transport
Przegląd gatunków

Najczęstsze problemy i choroby

Bibliografia



Strona główna



Wydawnictwo Fauna&Flora Adres: 45-061 Opole ul. Katowicka 55. Tel. 77/403-99-11. e-mail:redakcja@faunaflora.com.pl Redakcja gazety: zespół. Redaktor naczelny: Marek Orel, mobil 608 527 988. Sekretarz redakcji: Janusz Wach, mobil 606 930 559. Korekta: Iwona Stefaniak.