(4kB)
Przydomowy chów kur


Przydomowy chów kur

Przydomowy chów kur

Katrin Juliane Schiffer, Carola Hotze


Redaktor prowadząca: Longina Rutkowska
Redakcja merytoryczna: Monika Łukasiewicz



Czy wiesz, że stado kur tworzy strukturę społeczną rządzącą się własnymi prawami? Ptaki te razem szukają pokarmu, grzeją się w promieniach słońca i biorą lecznicze kąpiele piaskowe. Uwielbiają ciemne zakątki, w których budują gniazda. Świetnie czują się tam, gdzie drzewa i zarośla zapewniają im ochronę przed drapieżnikami.

Jeśli koło twojego domu jest trawnik wymagający cotygodniowego strzyżenia, możesz zafundować sobie niewielki kurnik. Hodowla kur, bez względu na to, czy jej cel będzie ekonomiczny, czy też np. zamierzasz hodować egzotyczne gatunki w celach wystawowych, może stać się prawdziwą pasją.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć: jaką wybrać rasę, jaki rodzaj hodowli założyć, jak zorganizować wybieg, sięgnij po tę książkę. W poradniku omówiono również m.in. problemy związane z karmieniem, odchowem i zdrowiem kur. To idealna  książka dla każdego, kto chce założyć przydomową hodowlę kur.


Format 165x235 mm, 176 stron, oprawa broszurowa, pełny kolor


NIEDOSTĘPNA - NAKŁAD WYCZERPANY

sposoby zamówienia









Tytułem wstępu

Stadko kur cieszy oko i ducha każdego hodowcy: radość sprawia mu poranne pianie koguta, pojenie kur wodą, karmienie ich odpowiednią paszą, przygotowywanie w ciągu dnia specjalnych posiłków z sałaty i świeżych warzyw, a dla piskląt - z kiełków zbożowych. Tam gdzie dziś koło domu jest tylko trawnik, wymagający cotygodniowego strzyżenia, już wkrótce może powstać niewielki kurnik który stanie się dla całej naszej rodziny źródłem nieustannego podziwu i zachwytu. Będziemy tu mogli krok po kroku poznawać codzienne zwyczaje gdaczącego i piejącego bractwa - ciągłe wędrówki w poszukiwaniu pożywienia, które przy okazji zaspokajają potrzebę ruchu: dreptanie, bieganie, bicie skrzydłami...
W godzinach rannych hodowcy z ciekawością obserwują kurze zachowania związane z gniazdami: inspekcję istniejących gniazd, zręczność dzioba przy ich urządzaniu, moment znoszenia jaja i wysiadywanie, zanim kura powróci do stada....
W południe robimy przegląd gniazd, by zebrać zniesione jaja. Możemy wtedy podziwiać ich kształt i to, jak idealnie układają się w naszych dłoniach. Uniezależniamy się od niewiadomego pochodzenia jaj z supermarketów. Gdy rozbijamy jaja z naszej własnej hodowli, czy to do pieczenia, czy na jajecznicę lub jaja sadzone cieszymy się intensywną barwą ich żółtek.
Tym których interesuje zachowanie kur, ich codzienne życie, hodowla, karmienie i potrzeby różnych ras, ta bogato ilustrowana książka z pewnością dobrze się przysłuży. Zachęcam do lektury!
Naturalna i ekologiczna hodowla kur to źródło satysfakcji i radości!

SPIS TREŚCI

Pochodzenie, zmysły i zachowanie
- Od kury dzikiej do domowej
- Wszystkimi zmysłami
- Zachowania naturalne

Kurze zdrowie
- Mała anatomia kury
- Bez pierzenia nie da rady
- Przegląd kurzych chorób
- Zaburzenia zachowań

Rasy kur
- Prawidłowy wybór
- Podział ze względu na wartość użytkową
- Mały przegląd ras

Naturalna hodowla kur
- Hodowla w kurnikach mobilnych
- Kurniki klasyczne
- Organizacja wybiegu
- Żywienie
- Prowadzenie stada i własny odchów
- O związkach ludzi ze zwierzętami

Dodatek
- Literatura
- Podziękowania
- Indeks
- Wykaz zdjęć i rysunków
- O autorkach

















Strona główna



Wydawnictwo Fauna&Flora Adres: 45-061 Opole ul. Katowicka 55. Tel. 77/403-99-11. e-mail:redakcja@faunaflora.com.pl Redakcja gazety: zespół. Redaktor naczelny: Marek Orel, mobil 608 527 988. Sekretarz redakcji: Janusz Wach, mobil 606 930 559. Korekta: Iwona Stefaniak.