(4kB)
oczko wodne, biblioteka hodowcy,
Bażanty i inne kuraki

BAŻANTY i INNE KURAKI

Andrzej Jarosz   Książka, poza rozdziałami dotyczącymi klasyfikacji systematycznej rzędu kuraków, ich charakterystyki, wolier, pielęgnacji i żywienia oraz lęgów i wychowu piskląt, jest głównie przewodnikiem po gatunkach rzędu kuraki (obejmującego 282 gatunki). Znajdujące się w książce opisy i kolorowe zdjęcia 70 gatunków bażantów, tragopanów, pawi, wieloszponów, kiśćców, uszaków, kuropatw, itp., dotyczą gatunków spotykanych w hodowlach polskich i zagranicznych.


Format: 12,5 x 19 cm, 192 strony, pełny kolor.

Książka jest dostępna jedynie w sprzedaży wysyłkowej wydawnictwa fauna&flora.

UWAGA: Nakład książki w wydaniu papierowym został wyczerpany. Obecnie książka jest dostępna tylko w wersji elektronicznej (tzw. e-książka, e-book)

CENA: 24 zł
CO TO JEST E-KSIĄŻKA?

E-książka to plik komputerowy, w którym zapisana jest cała treść książki, identyczna z wydaniem papierowym. Plik wyświetla się na ekranie komputera lub tabletu. Do otwarcia pliku potrzebny jest program Acrobat Reader. Jest to program bezpłatny i z reguły jest on zainstalowany praktycznie na każdym komputerze. Gdyby się jednak okazało, że go nie posiadasz, to można go legalnie i bezpłatnie ściągnąć ze strony producenta: www.adobe.pl

W razie wszelkich pytań służymy pomocą techniczną: tel. 606 930 559, e-mail: wach@faunaflora.com.plJAK ZAMÓWIĆ?

Sposób pierwszy - płatne z góry

Wystarczy dokonać wpłatę 24 zł na nasze konto.

Jeśli korzystasz z rachunku internetowego, podajemy dane konieczne do złożenia dyspozycji przelewu: Wydawnictwo fauna i flora, ul. Katowicka 55, 45-061 Opole,
numer rachunku: 24 1300 0000 2076 8915 7020 0001.

Jeśli masz zamiar wpłacić na poczcie lub w banku, to blankiet dowodu wpłaty możesz pobrać i wydrukować z naszej strony pobierz. Możesz też użyć blankiet dostępny w banku lub na poczcie. Oto dane potrzebne do wypełnienia blankietu:
Wydawnictwo fauna i flora, ul. Katowicka 55, 45-061 Opole,
numer rachunku: 24 1300 0000 2076 8915 7020 0001.
Tytuł przelewu: Bażanty i inne kuraki

Po dokonaniu zapłaty wyślij e-mail na adres: redakcja@faunaflora.com.pl z informacją jak chcesz otrzymać książkę: czy poprzez pocztę elektroniczną czy na płycie CD na adres domowy.

Sposób drugi - za pobraniem

W tym przypadku dzwonisz i zamawiasz, a następnie płacisz przy odbiorze płyty CD z książką, listonoszowi. W tym przypadku do ceny książki trzeba doliczyć koszt pobrania 12 zł. Razem zapłacisz 35 zł. Telefon do składania zamówień: 77/40-39-911, 606 930 559.


SPIS TREŚCI


Wstępbażant
Klasyfikacja systematyczna, czyli taksonomia kuraków 17
Charakterystyka kuraków, występowanie i biotopy 31
Woliery 40
Pielęgnacja i żywienie 46
Lęgi i wychów piskląt 53
Przewodnik po gatunkach 63-186


Fragment książki

Rodzina Phasianidae
Podrodzina Phasianinae
Kiściec annamski
Lophura edwardsi

Występuje w górskich rejonach środkowego Wietnamu (Annam), na wysokości około 1000 m n.p.m. Wcześniej reprezentował rodzaj Delacourigallus.
Kogut dorasta do 65 cm, z czego 25 cm przypada na ogon. Na głowie krótki, biały czubek. Upierzenie ciemnoniebieskie, na niektórych piórach czarne plamki. Grzbiet i nasada ogona czarne z metalicznym połyskiem. Boki głowy nagie, krwistoczerwone. Nogi czerwone, uzbrojone w długie ostrogi. Kura bez czubka, cała kasztanowato-brązowa. Głowa i szyja z szarym odcieniem, część twarzowa czerwona, nogi czerwone. Młode koguty uzyskają barwną szatę osobników dorosłych w pierwszym roku życia. Kiśćce annamskie żyją w rozległych lasach, zwykle w parach. Niekiedy spotykane w towarzystwie wieloszponów szarych, argusów czubatych, pawi złotych, kiśćców syjamskich czy kurów bankiwa. Do gniazda na ziemi znosi samica 4-7 różowawych lub kremowych, z białymi porami jaj, które wysiaduje 21-23 dni. Żywią się różnymi nasionami, zielonymi częściami roślin, jagodami oraz drobnymi organizmami zwierzęcymi, które są głównym pokarmem piskląt.
W maju 1924 roku Delacour importował 15 kiśćców annamskich do Cleres w Normandii z czego osiem padło, a przy życiu pozostały cztery koguty i trzy kury. Zadziwiającym było, że ptaki pochodzące z rejonów tropikalnych, doskonale znosiły europejskie zimy w nieogrzewanych lecz dobrze izolowanych pomieszczeniach, w których temperatura nie spadała poniżej 0oC. W kolejnym roku, 23 marca samica zaczęła nieść i z dwudniowymi przerwami zniosła 5 jaj, które podłożono pod kurę karłowatą i po 21 dniach wykluły się pisklęta. Po 10 dniach samica zaczęła nieść ponownie i znów zniosła pięć jaj, a po pewnym czasie stwierdzono ze zdziwieniem kolejne zniesienie złożone z czterech jaj. Wszystkie były zapłodnione. Pisklęta odchowywały się bez większych problemów, a odchowane ptaki trafiały do wielu europejskich i amerykańskich bażantarni. W Niemczech kiśćce annamskie jako pierwszy posiadał Max Stefani w 1930 roku. Zauważył też, że przy temperaturze 0oC ptaki szukają cieplejszych miejsc, a samice są zdolne do rozrodu po skończeniu dwóch lat. Hodowla możliwa wyłącznie w zestawach monogamicznych, ponieważ kury walczą z sobą. Pisklęta nie są płochliwe i dobrze rozwijają się, karmione granulatami paszowymi.


Strona głównaWydawnictwo Fauna&Flora Adres: 45-061 Opole ul. Katowicka 55. Tel. 77/403-99-11.
e-mail:redakcja@faunaflora.com.pl
Redakcja gazety: zespół. Redaktor naczelny: Marek Orel, tel. +48 608 527 988.
Sekretarz redakcji: Janusz Wach, tel. +48 606 930 559. Korekta: Iwona Stefaniak.