(4kB)
Gołębie rasowe,




Orchidee - amatorska uprawa storczyków

Tomasz Kubala, Tadeusz Kusibab, Dariusz L.Szlachetko

Orchidee - amatorska uprawa storczyków




KSIĄŻKA NIEDOSTĘPNA


Format 21 x 27 cm, 192 strony, twarda oprawa, 438 zdjęć, pełny kolor.


Storczyki - ta nazwa zapewne tylko nielicznym Czytelnikom kojarzy się z roślinami o pięknych kwiatach, ale orchidee... A, to co innego! Te rośliny znają niemal wszyscy, przynajmniej ze słyszenia. Ostatnimi czasy jednak pojawiło się ich mnóstwo w każdej niemal kwiaciarni, przez co stały się powszechnie dostępnym towarem.




sposoby zamówienia












   Tymczasem storczyki i orchidee to dwie nazwy dla tej samej grupy roślin. Czasami wprowadza się rozróżnienie - storczyki rosną w naszych szerokościach geograficznych, m.in. w Polsce, zaś orchidee tylko w strefie równikowej. Z botanicznego punktu widzenia rozróżnienie to jest jednak bezzasadne, ma natomiast pewien podtekst emocjonalny. Storczyki to rośliny zwyczajne, takie jak wszystkie pozostałe, np. lilie, trawy, kosaćce, nazwa orchidee natomiast ma w sobie ładunek tajemniczości i niezwykłości.


Po wyjaśnieniu zawiłości nazwy, chcielibyśmy przedstawić argumenty, dlaczego książkę tą poświęcamy w całości storczykom. Rośliny te przez dziesiątki lat uchodziły za symbol wiktoriańskiego snobizmu i luksusu. Uważano, że ich uprawa udaje się tylko w specjalnie do tego celu przystosowanych szklarniach, na których budowę oraz utrzymanie stać tylko najzamożniejszych tego świata. Takich i podobnych poglądów nagromadziło się wiele. Czasami jeszcze i dzisiaj można tu i ówdzie, nawet w... kwiaciarniach, usłyszeć podobne sądy.


Każdy z nas, Autorów, poświęcił na przyjemność uprawy storczyków wiele lat swego życia i każdy z nas może oburącz podpisać się pod opinią, iż rośliny te, podobnie jak wiele innych, można z powodzeniem uprawiać nawet na zwykłym parapecie okiennym. Postaramy się przekonać Państwa o tym na kartach tej książki.


W treści: trochę historii, czyli zamiast wprowadzenia, garść informacji o storczykach, czyli co każdy miłośnik wiedzieć powinien, rozmieszczenie, ekologia, budowa, biologia, zagrożenia, uprawa w mieszkaniu, czyli jak zrobić namiastkę dżungli domowym sposobem, możliwości uprawy, dobór roślin, doświetlanie, podłoże, temperatura, podlewanie i zraszanie, nawożenie, rozmnażanie storczyków, choroby, skutki niewłaściwej pielęgnacji, opisy rodzajów i gatunków, czyli na co się zdecydować dysponując parapetem okiennym.





Strona główna



Wydawnictwo Fauna&Flora Adres: 45-061 Opole ul. Katowicka 55. Tel. 77/403-99-11. e-mail:redakcja@faunaflora.com.pl Redakcja gazety: zespół. Redaktor naczelny: Marek Orel, mobil 608 527 988. Sekretarz redakcji: Janusz Wach, mobil 606 930 559. Korekta: Iwona Stefaniak.