(pszczoły)
pszczelarz




pszczoły

Polubić pszczoły - poradnik początkującego pszczelarza


dr Alain Fournier

Jerzy Wilde, Elżbieta Gogolewska



   Pszczelarstwo było od zawsze owiane nutą tajemniczości. Dlatego wśród wielu ludzi wzbudza do dzisiaj szacunek i strach przed nieznanym, a zarazem egzotycznym światem pszczół, który intryguje i wyzwala naturalną potrzebę poznania go. Zainteresowanie to dotyczy biologii pszczół, produktów pszczelich, gospodarki pasiecznej, a towarzyszy temu chęć zdobycia wiedzy potrzebnej do założenia własnej pasieki. Biorąc pod uwagę specyfikę pszczelarstwa, należy stwierdzić, że tylko osoby, którym uda się polubić pszczoły - zgodnie z przesłaniem tej książki -będą wykonywały ten ciężki, ale piękny zawód z pasją przez wiele lat.


Format: A5 (15 x 21 cm), 180 stron, oprawa miękka, wkładki ze zdjęciami, rok wyd. 2006.

KSIĄŻKA NIEDOSTĘPNA


sposoby zamówienia



















Polska, podobnie jak większość krajów Europy Zachodniej, jest kra­jem gęsto zaludnionym i stosunkowo silnie napszczelonym (liczba rodzin pszczelich/km2). Sprzyja to rozwojowi pszczelarstwa amatorskiego i ten sposób użytkowania pszczół był, jest i będzie dominującym w Europie. Pszczelarstwo bowiem, poza możliwością zdobywania pewnych dochodów do budżetu rodzinnego, będzie fascynowało wielu ludzi z powodu egzotyki samych pszczół. Interesująca biologia i zachowanie się tych owadów, żyjących w idealnym społeczeństwie, bogata historia pszczelarstwa i jego kulturotwórcze znaczenie, lokalizacja pasiek w terenach czystych przyrodniczo, w oddaleniu od rejonów silnie zurbanizowanych, zawsze będzie miało swoich miłośników. Dlatego też opracowanie to dedykujemy tym wszystkim, którzy chcieliby rozpocząć wspaniałą przygodę z pszczołami. Ufamy, że Czytelnik znajdzie w nim odpowiedzi na większość pytań, przed którymi stanie, jeśli podejmie wyzwanie tej wielkiej, bogatej w wiele niespodzianek, przygody.
A jest ku temu szczególna okazja. Kraj nasz, bowiem na lata 2005-2007 otrzymał pomoc z UE, w tzw. programie wsparcie produkcji i zbytu miodu. Znaczne kwoty (rocznie ponad 18 min zł) poprzez organizacje pszczelarskie kierowane są do wszystkich zainteresowanych pszczelarzy. W odróżnieniu od innych strukturalnych funduszy unijnych z pomocy tej mogą skorzystać wszyscy pszczelarze, nawet posiadający zaledwie kilka rodzin pszczelich, jak i osoby dopiero zamierzające zostać pszczelarzami (np. w zakresie szkoleń, zakupu rodzin i wymiany matek). Wyrażamy szczere przekonanie, że poradnik ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich, którym nieobojętne jest efektywne wykorzystanie pomocy, ku pożytkowi całego polskiego pszczelarstwa.
Pragnęlibyśmy, aby lektura tej książki była pomocna każdemu, zgodnie z jej przesłaniem, w polubieniu pszczół i ich zrozumieniu. Aby porady w niej zawarte owocowały łatwiejszą i przyjemniejszą pracą, dającą pszczelarzowi radość obcowania z naturą i przyjaźni z pszczołami.


SPIS TREŚCI (rozdziały główne)

Fachowe określenia pszczelarskie
Czy każdy może zostać pszczelarzem?
Podstawowe wiadomości z zakresu biologii rodziny pszczelej
Niezbędne inwestycje przy zakładaniu pasieki
Lokalizacja pasieki
Urządzamy i wyposażamy pasieczysko
Znaczenie wody w życiu rodziny pszczelej
Zachowanie się w pasiece i BHP
Jak obchodzić się z pszczołami
Terminowość prac pasiecznych a efekty produkcyjne
Zabiegi pielęgnacyjne na przedwiośniu
Techniczne porady z zakresu gospodarki pasiecznej
Przyspieszenie rozwoju wiosennego rodzin
Główny przegląd wiosenny
Warunki maksymalnego wykorzystania pożytków
Zastosowanie kraty odgrodowej
Konsekwencje rójki w pasiece
Przygotowanie rodzin do bezpiecznej wędrówki
Sposoby powiększania pasieki
Matki pszczele w gospodarce pasiecznej
Poddawanie matek pszczelich
Naturalne i sztuczne unasienianie matek
Miodobranie
Asortyment produktów pszczelich i ich pozyskiwanie
Choroby pszczół - rozpoznawanie i leczenie
Postępowanie przy zatruciach w pasiece
Przygotowanie rodzin do zimowli
Jesienno-zimowe prace w gospodarstwie pasiecznym
Piśmiennictwo



Strona główna



Wydawnictwo Fauna&Flora Adres: 45-061 Opole ul. Katowicka 55. Tel. 77/403-99-11. e-mail:redakcja@faunaflora.com.pl Redakcja gazety: zespół. Redaktor naczelny: Marek Orel, mobil 608 527 988. Sekretarz redakcji: Janusz Wach, mobil 606 930 559. Korekta: Iwona Stefaniak.